De stichting “Reformatorische wijsbegeerte” organiseert in Hoeven een symposium: ‘Ethiek: persoon, praktijken en samenleving’. Bij de opening riep Minister Piet Hein Donner op tot bezinning.
Hij zei:” De Nederlandse en andere westerse samenlevingen zijn in morele verwarring. Een ethische bezinning is daarom hard nodig, en daaraan kunnen en moeten christenen een bijdrage leveren.” Hij noemt als voorbeelden de enorme ophef toen een vrouw de dief die haar tas stal, doodreed, de dreiging van het terrorisme, het islamitisch extremisme en xenofobie.
Het is daarom niet voldoende om alleen op zoek te gaan naar gemeenschappelijke waarden, stelde de bewindsman. ,,Dan kunnen we steeds achter de feiten aanlopen. We hebben een ethiek van de verscheidenheid nodig. Hoe gaan we om met de verschillen in onze samenleving?”
Tot zover klinkt het allemaal wat vaag.
Wat kun je bedoelen met een “ethiek van verscheidenheid”? Het accepteren dat ieder mens anders is? En dat daardoor ook iedereen andere waarden heeft?
Als hij dat bedoelt, dan kan hij veel leren van het libertarisme omdat dat uitgaat van ieder individu. Het libertarisme stelt dat ieder mens recht heeft op zijn eigen leven. Niemand heeft recht op leven of eigendom van een ander. *)
Met het accepteren van dit uitgangspunt kan iedereen daarna elke verscheidenheid nastreven of uiten die hij/zij zelf wil. Zo eenvoudig is het.
Wij zouden willen dat de overheid een poging deed om deze morele basis te begrijpen en er dan naar ging handelen. Maar de politici streven naar macht over anderen en willen alles regelen. Het libertarisme gaat daar dwars tegenin en streeft naar de vrijheid van ieder individu. De gedachte om in de richting van het libertarisme te werken, is voor politici dan ook iets wat ze heel ver van zich vandaan houden. Het brengt immers ook hun baantje in gevaar.
We hebben het hele verslag van het symposium (nog) niet gezien, maar we hebben het sterkste vermoeden dat de kans om daar te pleiten voor een ethiek van vrijheid voor ieder persoon niet is benut
——————————————————————–
**) Publicatie Nederlands Dagblad 16 augustus 2005
*) Het Libertarisme streeft naar een maatschappij waarin ieder mens soeverein is: ieder mens heeft het recht zijn leven te leiden zoals hij zelf wil, zolang hij datzelfde recht van ieder ander respecteert.









Doorsturen
Printen









Juridisch betekent Wettelijk of Wettig. Goed en fout worden bepaald door dat wat vastgelgd is in wetten en regels.
In tegenstelling tot Recht. Dat gaat uit van een ethische basis. Goed is ethisch verantwoord fout is onethisch.
De souvereiniteit van het individu is een ethisch beginsel.
(zie o.a.: NatuurRecht of objectivisme)
Een jurist, een minister van Justitie is een wet-geleerde. Hoe kan die zich nou met ethiek bezighouden?
Zijn functie op zich, van macht over anderen kunnen uitoefenen en daarvoor betaald worden met van hen gestolen geld is an-sich al volstrekt onethisch
Alsof de inbreker je adviseert hoe je je huis moet goed beveiligen