In voetbal zit geld. Ik weet dit, jij weet dit en de overheid weet dit. Dus hoe wordt dit overheidsgeld, dat nog in handen is van de rechtmatige eigenaar, dan geïnd? Boetes en vergunningen halen maar een klein bedrag terug van wat voor de overheid dient te zijn, dus hoe wordt dit opgelost?
Feyenoord preses Van den Herik haalde in zijn nieuwjaarstoespraak uit naar de Nederlandse politiek en het NOC*NSF. Klasse ! Van den Herik ondervindt al jaren last van de overheid (wie niet) en klaagt onder anderen over het treitergedrag van het OM en de ¤ 6 miljoen van de jaarlijkse lotto- en totogelden die het NOC*NSF claimt. Ons bolletje pretvet Erica Terpstra ontkende vanzelfsprekend alles en was niet boos maar bedroefd, lekker boeiend.
Net zoals je hiërarchische lagen van bureaucratie in overheden hebt (locale overheid – landelijke overheid – Europese overheid) kun je ze ook terugvinden in de voetbalwereld. Namelijk (clubs) KNVB, UEFA en als hoogste de FIFA. Opvallende is de hedendaagse bemoeizucht en machtsuitbreiding van de desbetreffende organisaties. Deze zijn eigen aan organisaties die meer willen dan waarvoor ze eigenlijk zijn opgericht (overheid). De FIFA is immens groot, immers elk land en continent heeft een eigen voetbalorganisatie. Bovendien zijn er tientallen commissies voor de FIFA zelf en zo ook voor die andere organisaties. En wat is het dat de FIFA eigenlijk moet doen? Wedstrijden organiseren? Niet eens, dat doen de clubs zelf. Een schema maken, een scheidsrechter sturen en de standen bijhouden. Komt veel overeen met een ideale overheid me dunkt. Dit deden ze ooit ook, maar die dagen zijn voorbij en de dagen van verbodjes maken en geld innen zijn aangebroken (weer de overeenkomst met de overheid).
Wat Van den Herik als voorzitter van het bedrijf Feyenoord dus ondervindt is constante overlast in de vorm van de Nederlandse overheid en de sport- en voetbalorganisaties. Geen van hen hoeft veel met voetbal te maken te hebben maar allen zijn niet vies van geld maken over de rug van voetbalclubs. Opvallend is hoe deze twee meer en meer op elkaar lijkende werelden van bureaucraten in elkaar beginnen te schuiven. Immers het doel geld te innen dat nog bij de rechtmatige eigenaar is, is een doel dat ze allen voor ogen hebben.
Wat mij vooral tegenstaat, is wat dit hele verhaal voor mij inhoudt. Ik als voetballiefhebber, burger en consument word constant geconfronteerd met al de problemen die veroorzaakt worden door allerlei nutteloze en machtsgeile figuren die terug te vinden zijn bij KNVB, NOC*NSF en de FIFA. Ik moet bijvoorbeeld een boete betalen aan de KNVB als ik een gele of rode kaart krijg tijdens een voetbalwedstrijd. Totaal niet te rechtvaardigen maar de KNVB heeft macht over me als ik voetbal speel.
Zo ook de loting voor de wereld kampioenschappen in Duitsland. Ik kan me herinneren dat er ooit wat heren in pak achter een bureau balletjes trokken en zo de poules werden bepaald. Maar niet voor dit WK, het was een echte show geworden met optredens, bekendheden en drama. Ik wilde gewoon weten tegen wie wie moesten spelen. Deze show diende vooral als viering van de geweldigheid van de FIFA en al de nutteloze figuren die daarbij horen. Een soort van claim dat voetbal dankzij hen bestaat en eigendom van de FIFA is. Klinkt bekend, niet?
Ditzelfde geldt voor de NOC*NSF die totaal nutteloos is en bestaat om sport tot eigendom van de staat te maken. Ik als burger mag meebetalen aan deze nonsens organisatie die me veel doet denken aan communistische tijden waarin sportprestaties voor de overheid erg belangrijk waren. Verder wordt mij als consument het voetbalkaartje duurder gemaakt door al de beperkingen en boetes die clubs aan overheden mogen betalen. Een recent voorbeeld is de politie die tegenwoordig slechts op komt dagen om de veiligheid te bewaren wanneer clubs daar geld voor neer leggen. Deze kosten zal de club echt niet voor eigen rekening nemen en zullen dus de kaartjes duurder worden.
Ik weet niet hoeveel de gemiddelde libertarier zich interesseert voor voetbal maar ik kan over de absurde regelgeving van de FIFA alleen al pagina’s vol schrijven.
De woede die naar boven komt wanneer ik bolletje pretvet Terpstra de eer zie opstrijken als er een sportprestatie voor Nederland is neergezet, is ook een onderwerp waarover ik boekdelen zou kunnen schrijven.
De korte versie is dat de overheid niets met sport te maken dient te hebben en om een diepzinnige reactie die ik recent op een artikel kreeg te quoten “de staat moet gewoon opsodemieteren”.








Doorsturen
Printen








De staat heeft overal zijn tentakels in. Ik heb een tijd geleden cijfers gehoord over het voetballen: alles wat met beroepsvoetbal te maken heeft, heeft de staat zo’n 470 miljoen opgebracht. Alles wat ze voor het voetbal bedaan heeft (incl. politie enz.) heeft de staat nog geen 30 miljoen gekost. En maar een grote bek hebben over het vreselijk voetbal (qua kosten dan, hè), die politici.