Symfonieorkesten in Nederland zijn ware
subsidiesponzen. Een groot orkest kost de
gemeenschap al gauw een 250.000 euro
per week.
Dat het ook anders kan, laat Peter Sánta zien.
Hij richtte in 2003 het Amsterdam Symphony
Orchestra op. Een orkest dat het, buiten een
bijdrage van Stichting Doen, zonder subsidie
moet zien te rooien.
De branche bekijkt zijn initiatief met argusogen
en tegenwerking is dan ook zijn deel.
Het ASO (Amsterdam Symphony Orchestra) is een compleet symfonieorkest, bestaande uit zeventig professionele jonge musici en een kleine organisatie. De musici zijn freelancers die alleen betaald worden als ze optreden. Het ASO is het eerste en enige Nederlandse symfonieorkest dat zonder subsidie werkt. Via kaartverkoop, commerciële optredens en sponsors moet men de zaak bekostigen.
Klassieke muziek wordt in Nederland door gesubsidieerde orkesten gespeeld in gesubsidieerde zalen. Het wordt het ASO niet makkelijk gemaakt om hier tussen te komen. Zelfs oefenruimte laat men liever leeg staan dan het ‘de concurrent’ te gunnen.
Concertzalen in Eindhoven, Arnhem, Nijmegen, Groningen en Leeuwarden weren het orkest met onduidelijke afwijzingen. Volgens Sánta omdat zijn orkest het subsidiesysteem in gevaar brengt. Het zou weleens kunnen zijn dat een particulier gezelschap beter speelt dan de met gemeenschapsgeld overeind blijvende regionale huisorkesten !
Sánta strijdt als een leeuw om het orkest te laten doorspelen. Van het werven van sponsors, masseren van zaaldirecteuren en programmeurs tot een media-offensief. Hij was op AT5, bij de TROS en stond in verschillende dagbladen om zijn initiatief te promoten. Zo nam hij het telefoonboek van ‘t Gooi ter hand om duur klinkende achternamen te benaderen. Dit leverde het orkest een tweeduizend abonnementen op.
Het ligt aan het publiek om er voor te zorgen dat dit unieke orkest een succes wordt. Om aan te tonen dat betaalbaar genieten van cultuur los staat van subsidiestromen.
Vanaf oktober kunt u weer genieten van prachtige, subsidieloze klassieke muziek!
Check hun website, bezoek hun concerten, steun hen en zegt het voort !
http://www.amsterdamsymphony.com/news/main.php?node=1&messageID=6037&n=2









Doorsturen
Printen








Het moet een complot zijn. Kunst kan niet bestaan zonder subsidie; wie dat wel claimt is simpelweg ASOciaal!