
XS4All oprichter en privacy activist Rop Gonggrijp steunt financieel een aantal Duitse organisaties die voor privacybescherming vechten. Volgens Rop heeft dat meer invloed op het Nederlandse debat dan activisme in Nederland. In een interview met het Parool zegt hij: ‘In Duitsland worden keiharde grenzen gesteld aan hoe ver de regering kan gaan. Ze hadden daar net zo goed bewaarplicht van internet- en telefoongegevens maar dat is door het grondwettelijke hof verworpen. Die wet is gewoon vernietigd. Hier mag dat niet, wij hebben geen grondwettelijke toetsing. Onze grondwet is sowieso een heel suf document.
Daarin staan dingen als: de overheid mag iets niet doen, tenzij er een wet voor is. Ja, dan hoef je dus ook geen Grondwet te maken.’
Rop Gonggrijp (42) richtte op zijn 21ste het tijdschrift Hack-Tic op. In 1993 volgde de oprichting van XS4ALL dat hij in 1998 aan KPN verkocht. Hij wijdt zijn leven aan de strijd voor privacy en heeft bijna in zijn eentje de stemcomputer in 2006 verbannen. Hij steunt Wikileaks en schreef mee aan een wetsvoorstel in IJsland waarin de vrijheid van publicatie sterk wordt beschermd. Hierdoor kan via een server op IJsland de meningsuiting van mensen over de hele wereld worden gewaarborgd.
Samen met Karin Spaink en Bits of Freedom is Rop Gonggrijp één van de weinigen die zich inzet voor de bescherming van privacy in het bijna compleet dichtgemetselde Nederland. Onze Oosterburen zijn inderdaad veel actiever, neem alleen maar een schrijfster als Juli Zeh die zich gedreven mengt in het debat. In plaats van de discussie al dan niet Duitsers op de Dam bij de Dodenherdenking kunnen we beter hun kritische inslag overnemen. De bezetting heeft afdoende bewezen wat de uitkomst kan zijn van het ijverig verzamelen van persoonsgegevens.









Doorsturen
Printen








Braveaux voor het artikel!