Een land waar dwang en geweld van je “medeburgers” niet bestaat of minimaal is. Waar de samenleving geregeld wordt door morele principes en waar niemand een ander tegen zijn vrije wil dwingt of beperkt, of berooft van zijn eigen verdiende geld.
In eerste instantie wordt geprobeerd dit te bereiken in de samenleving, het land, waarin je woont. Je denkt dat dat gemakkelijk is, want je hebt immers de moraliteit van geweldloosheid aan jouw kant.
Maar dan blijkt in de praktijk dat de medeburgers zodanig geprogrammeerd zijn dat ze geloven dat het huidige systeem het beste is. En om daarin verandering te brengen, is wel een risico. Daarom laten veel van die burgers zich liever als slaaf gebruiken dan een morele verandering op gang te brengen. Totdat ze het echt gaan inzien of een nare ervaring met het immorele syteem hebben.
Dit duurt veel libertariers te lang en die zoeken naar een alternatieve oplossing elders. Bij voorbeel zelf ergens helemaal vanaf niets een nieuw vrij land stichten. A Free Country.
Een van de jongste projecten op dit gebied is het SEASTEADING INSTITUTE.
Joep stuurde ons daarover het volgende bericht:
——————————————
MOUNTAIN VIEW, CALIFORNIE. The Seasteading Institute heeft vandaag bekend gemaakt dat het is opgericht om permanente, autonome oceaangemeenschappen te stichten om experimenten en innovatie mogelijk te maken met verschillende sociale, politieke en juridische systemen.
Het zal voortborduren op en een uitbreiding zijn van het werk van Patri Friedman en Wayne Gramlich, auteurs van “Seasteading: A Practical Guide to Homesteading the High Seas”.
“De publieke sector is tegelijk de grootste industrie ter wereld en de minst innovatieve, dankzij een barrière om toe te treden en het niet weg kunnen lopen van haar klanten waarbij vergeleken elk privaat monopolie verbleekt , zegt Patri Friedman, algemeen directeur van TSI. “De wereld heeft een nieuw politiek model nodig waarbinnen een divers ecosysteem van aanbieders een variëteit aanbiedt van instellingen die zich ontwikkelen om hun burgers te dienen.
De open oceanen, de laatste grens van de wereld, zijn de ideale plaats om deze visie van een betere wereld te kunnen steunen. We zullen, door het veilig en betaalbaar te maken om over deze grens te gaan, mensen de vrijheid geven de overheid te kiezen die ze willen in plaats van vast te zitten aan de overheid die ze krijgen.
Om de organisatie van de grond te helpen krijgen heeft zakenman en filantroop Peter Thiel The Seasteading Institute 500.000 dollar toegezegd. Hij zegt: “Het versnellen van innovatie verandert de wereld razendsnel; The Seasteading Institute zal helpen meer van die innovatie naar de publieke sector te brengen, waar het van levensbelang is. Over tientallen jaren zullen zij die terugkijken op het begin van deze eeuw begrijpen dat Seasteading een logische stap was om het ontwikkelen van efficiëntere, praktischer publieke sectoren overal te wereld aan te moedigen. We maken een fascinerende gebeurtenis mee: de aard van de overheid staat op het punt fundamenteel te veranderen.
Het Instituut zal zich in het begin richten op drie belangrijke gebieden:
* Gemeenschap: Het bouwen van een netwerk van potentiële bewoners die geinspireerd zijn door de mogelijkheden van seasteading en die de vaardigheden en bronnen hebben om levendige nieuwe gemeenschappen te stichten,
* Onderzoek: Het onderzoeken van de belangrijkste voorwaarden om seasteading veilig en betaalbaar te maken, zoals ontwerp van de constructie, politieke haalbaarheid en infrastructuur (energie, warmte, voedsel) en het vooruithelpen van seastead-technologieen door onafhankelijk onderzoek en samenwerkingen.
* Bouwen: Bewijzen dat de missie haalbaar is door een veilige, kosten-effectieve, schitterende seastead te bouwen, gebaseerd in de Baai van San Francisco en in staat om naar de open oceaan te varen.
Voor meer informatie, zie de website van het Instituut: www.seasteading.org.

[29] Mijn zegen heb je, ik wil zeker niet zeggen dat vrijheid/slavernij alleen tussen je oren zit, maar wat er tussen je oren zit, neem je wel met je mee. Joden hoopten ook op vrijheid in Israel en wonen nu in een soort politiestaat.
Wat voor werk denk je er te gaan doen ? Hetzelfde als je nu doet ?
"Een vrij land"
Het klinkt als (goede) muziek in de oren.
Ik ben razend benieuwd naar de ontwikkeling van zo’n vrijstaatje. Of het nu op het water, op een eiland of in de lucht (kasteel?) is.
Wie mag ermee heen? Wie bepaalt wie wordt toegelaten. ( bankrekening? commissie? Wie het eerst komt; wie het eerst maalt? )
Wie bepaalt waar de sporthal/ het ziekenhuis komt? Wie mag er bouwen? Komt er een kerk? Een moskee? een voedselbank? Een leger? Gemeentebestuur"? Openbare speeltuintjes? Schouwburg? Bibliotheek? Zwembad?
Wat gebeurt er met daklozen? Komen er verkeersregels? Sankties?
Komt er een gevangenis?
Ik herinner me de anti-autoritaire creches uit de jaren 70. Ontstaan vanuit het idee/de wens dat (ook kleine) mensen het recht hebben op zelfbeschikking.
Naast allerlei kleine en grotere ongelukjes ( gewonde kinderen) leverde dit als snel een situatie die men niet gewenst en voorzien had.
Al snel bleek dat het anti-autoritaire klimaat ontwikkelde naar een uiters autoritair klimaat. Weliswaar niet vanuit de grote mensen die er aanwezig waren. Wel vanuit die kleine stukjes mens, en dan vooral die met de grootste mond, die met de meest dominante neigingen.
Ik heb bloedstollende films gezien, van kleine tirannen die elkaar en hun omgeving genadeloos dirigeerden. Volwassenen die niet ingrepen en zich lieten ringeloren, op hun kop slaan met metalen scheppen.. Met strakke, bleke gezichten liepen ze er rond en begrepen maar niet dat die kleintjes niet net zo zachtaardig en tolerant als zijzelf ontwikkelden.
Ik heb vergaderingen bijgewoond waar mensen, die voorheen van de daken schreeuwden dat het woord "stout"uit het woordenboek moest verdwijnen, vertwijfeld riepen dat kinderen monsters waren.. Dat hun ware aard pas boven kwam als ze de vrijheid kregen.
Anti-autoritaire opvang bleek niet te bestaan. Waar de volwassenen autoriteit lieten liggen, namen de kinderen het (logisch) over.
Elke vorm van samenleving, elk leven in groepsverband werpt leiders op. Gekozen of niet.
Ik heb het talloze keren gezien bij studenten als ze in groepsverband projecten deden, waarbij ze afspraken bij voorkeur onafhankelijk, zonder leiding e.d. te willen werken. Altijd liepen ze ergens vast, zodra zich problemen voordeden. Zodra er gekozen moest worden voor iets, waar men niet unaniem over dacht, of zodra zich een onverwacht probleem voordeed waar richting aan gegeven moest worden wilde men verder komen, stond er een ‘primus interpares’ op.
Deze studenten waren niet speciaal aanhangers van het libertarische ideaal, maar vrijheid/ autonomie golden wel als zeer belangrijke waarden.
Gaat dit anders bij liberalisten? Hoe ziet een samenleving eruit als deze bestaat uit louter liberalisten?
Ik ben er oprecht benieuwd naar!
Ik wilde dat er ( voor mijn part virtueel) een mogelijkheid was dat zo’n samenleving ( realistisch !) aanschouwelijk werd gemaakt. En dan in alle (relevante) facetten.
Ik vraag me af, of het ook mogelijk is, dat zo’n samenleving een utopie is.
Bijvoorbeeld omdat libertair gewoel alleen tiert temidden van een regelzuchtige omgeving.
Dat de drive dus ontstaat vanuit irritatie daarover.
Misschien concluderen we dan dat we elkaar nodig hebben en in stand houden.
Ben ik erg aan het luchtfietsen? Aan het zwetsen nu..?
[32] Ik denk niet dat je er oprecht benieuwd naar bent.
[32] Hoi Neeltje,
Voor de vragen die jij opwerpt is er een handig "generic response" op de site die alle vragen beantwoord. Er zijn overigens wel meer domme dingen bedacht in de jaren ’70. Natuurlijk zijn er leiders aan boord van een Seastead, maar wel leiders die je zelf kiest op dezelfde manier als je kiest tussen Landal Greenparcs en Centerparcs.
“Cruise Ships”
It’s really amazing how many of people’s questions and objections are answered by these two simple words. “Won’t it sink?” “Where will you get power?” “Won’t it be really expensive?” “Where will the service staff live?” “What if someone gets sick?” The fact is that over 10 million people a year already visit a floating city, which provides water, food, power, service staff, and safety from the waves at a cost as low as $60/night, which is less than people in some current first-world cities spend on the same amenities (although even in Manhattan, they get a bit more space).
This is not to say that seasteads and cruise ships are the same. We have a different structural design, which we think will provide many advantages, such as more freedom, more space, and lower cost, at the cost of being much slower-moving and not able to pull into a port. And our ambition is to achieve substantially more autonomy than a cruise ship, so as to facilitate innovation in political systems.
However, using this existing industry as a starting point eliminates many common worries. Rather than thinking, in isolation, “is that really possible?”, one might imagine starting with a cruise ship and then making a series of design changes that reflect our different goals and use cases. Unless your objection or worry hinges on one of the necessary differences between seasteads and cruise ships, it will get Generic Response 1.
[31] Ik ben bereid bijna alles te doen om vrij te zijn. Als ik genoeg geld bij elkaar krijg begin ik mij eigen bedrijf. Waarschijnlijk een hotel of casino of iets dergelijks. Misschien begin ik een garnalen farm of iets met andere zeedieren/planten. Er zijn echt heel veel mogelijkheden voor bedrijven (zie ook de link in reactie 12) en die hebben dan weer werknemers nodig en die hebben weer wonigen en consumptiegoederen nodig waar weer bedrijven voor komen. Net een gewone economie. Alleen waarschijnlijk meer op een bepaalde bedrijfstak gefocust zoals toerisme.
[33] En wat maakt dat je dat denkt?
[36] Ik denk dat het komt door de uitgebreide uiteenzetting wat er allemaal mis zal gaan, met veel problemen waar al veel oplossingen voor beschreven zijn.
Kinderen is natuurlijk wat anders dan volwassenen. Kinderen hebben dan ook leiding nodig van volwassenen. Maar als je ziet dat volwassenen zich misdragen, kan de oplossing nooit zijn dat ze dan maar gedwongen moeten worden goed te doen door andere volwassenen. Want wie moet bepalen welke volwassene welk dwingt ? We zien dan ook dat volwassenen die verantwoordelijk van macht over andere volwassenen niet aankunnen. Regeringen hebben de afgelopen 100 jaar dan ook 200 miljoen mensen vermoord. De grootste kans vermoord te worden de afgelopen 100 jaar was dan ook door je eigen overheid en de 1 na grootste kans door de overheid van de buren.
Als je je dat beseft, dan bedenk je waarschijnlijk ook dat je je net zo goed zorgen kunt maken over hoeveel supermarkten er komen als over hoeveel scholen en ziekenhuizen er komen. Iedereen is vrij om iets te ondernemen, waar het meeste vraag naar is zal de grootste winstmarges hebben en het eerst opgezet worden.
[35] Ik begrijp hoe je je voelt, heb je wel eens naar de podcasts van freedomainradio geluisterd ? Kan je een nadere kijk geven op hoe vrijheid het effectiefst te bereiken. Daar wordt wat mentaal werk besproken dat je nu al direct kunt doen rond vrijheid. Ik ben wel bezorgd of je niet dezelfde problemen krijgt als met de huidige overheden, als mensen dat mentale werk niet gedaan hebt.
Maar ik moet zeggen dat het mij ook wel wat waard zou zijn. In welke regio woon je ? Ik zit in de omgeving Utrecht. Ik zou het wel eens leuk vinden om hierover van gedachten te wisselen.
[38] Hey Pcrs, ik heb niet zo veel gezien van Stefan Molyneux maar ik heb zo mijn twijfels over zijn ideeen. Dat komt omdat hij nogal objectivistisch over komt. Maar ik blijf zo nu en dan wel dingen van hem bekijken.
Ik denk dat je advies over mentale vrijheid/kracht uit veel verschillende bronnen kunt putten. De meeste mensen zijn idd niet klaar voor vrijheid trouwens maar ik geloof dat dat voor de seasteads niet zo’n probleem gaat vormen omdat mensen altijd hun huis mee kunnen nemen en een zich bij een andere samenleving aansluiten.
Comments are closed.