Red: Het artikel over ene Bonifatius ontvangen we precies op de RK feestdag voor Bonifatius en die 14 mei is tevens de laatste dag van de “IJSHEILIGEN”. Na de IJsheiligen is het veilig genoeg om je plantjes buiten in de tuin te planten, want dan is de kans op gevaarlijke nachtvorst zeer gering geworden.
Los daarvan is het artikel interessant om te zien hoe lang Kerk en Staat al samenwerken om het volk te onderdrukken.

De moord op Bonifatius – De Donareik

Kerstening is het – al dan niet vrijwillig – opdringen van het christelijk geloof. Deze van oorsprong Joodse godsdienst – niet alleen Jezus en zijn twaalf volgelingen zijn Joods, ook Paulus en andere verspreiders van het christendom zijn Joods – belooft het eeuwige leven in volkomen zaligheid voor gelovigen.  Met ongelovigen loopt het minder goed af: zij worden in het hiernamaals in een vuur gegooid waar ze eeuwig zullen knarsetanden van pijn.

In de derde eeuw behoorden Turkije, Cyprus, Kreta, Carthago, Cyrene en de  Nijldelta tot de sterkst gekerstende gebieden. Tegen het einde van de zesde eeuw was heel Europa ten zuiden en ten westen van de Donau  en de Rijn  gekerstend. Tijdens de achtste en de negende eeuw is ook het gebied tussen Rijn, Donau en Oder gekerstend. De kerstening was meestal niet vrijwillig maar vond plaats met dwang en geweld.

De heersers Clovis, Karel Martel en Karel de Grote bekeerden zich tot het christendom en zij dwongen de bewoners van hun gebied hen na te volgen. Karel de Grote liet iedereen vermoorden die weigerde gedoopt te worden.

Bonifatius
De Engelsman Bonifatius besteedde vrijwel zijn gehele leven aan het opdringen van het christelijk geloof aan Germanen. Hij was voornamelijk actief in het Frankische rijk en wordt ook wel de apostel van de Duitsers genoemd. Een evangelist werd altijd omringd door tientallen soldaten die zonodig geweld gebruikten als het geloof niet hartelijk werd ontvangen.

Volgens de Germaanse traditie vonden bijzondere gebeurtenissen zoals rechtspraak, een trouwerij, een feest en andere rituelen onder een grote oude boom plaats, bij voorkeur een eikenboom die ook wel Donareik genoemd wordt. Grote oude bomen werden net als bergen en bronnen door de Germanen als heilig beschouwd.

Bonifatius wilde de Germanen duidelijk maken dat zij moesten stoppen met hun oude gebruiken en zich moesten bekeren tot het christendom. Hij liet in het jaar 723 in Geismar nabij Fritzlar – dat is in Hessen waar veel Germanen niet gediend waren van het christendom – onder bescherming van reeds gekerstende soldaten een Donareik omhakken. Van het hout bouwde Bonifatius een kapel, gewijd aan Sint Petrus. Het omhakken van de Donareik wordt door velen beschouwd als het begin van de kerstening onder de Noord- en Middelduitse Germanen.

Fatale reis naar Friesland
Bonifatius had nooit de hoop opgegeven om ook de Friezen te bekeren. Als hoogbejaarde kerkelijk leider trok hij in 754 met een gevolg, militairen en bewakers,  opnieuw naar Friesland. Hij sloeg zijn kamp op bij Dokkum waar een doopfeest zou plaatsvinden. Maar in plaats van daar zijn bekeerlingen te treffen, werd hij er de volgende ochtend overvallen door een groep gewapende Friezen die onder Bonifatius’ missiecompagnie een slachtpartij aanrichtten. Op 5 juni 754 werd Bonifatius gedood, samen met zijn 52 metgezellen.

Moraal
Een relatief klein groepje gewiekste Joden bedenkt een zieke ideologie. Een aantal invloedrijke niet-Joden geloven heilig in die ideologie en dwingen anderen deze ideologie te steunen. Een aantal andersdenkenden zint dat niet en vinden de moed en de kracht om weerstand te bieden.

Ingezonden door Nico de Geit
——————-

P.S. Nader onderzoek bracht aan het licht dat de hier beschreven Bonifatius niet DE ijsheilige is. Dat is zijn naamgenoot, Bonifatius van Tarsus!

44 REACTIES

  1. Zo zijn er christenen die een enorme afkeer hebben van christen-democratie en overtuigde anarchokapitalisten zijn. Jij ziet het onderscheid niet zo. Beschouw je mij dan als een christen-democraat inplaats van als een anarchokapitalist?

    LOL. Om het het laatste te beginnen: zeker niet. Maar om de uitzondering nu als kenmerk voor de (collectivistische) groep te nemen? Hoeveel overtuigde anarchokapitalisten zou Nederland tellen? En hoeveel daarvan zouden ook nog eens christelijk zijn?

    Toch wordt het moeilijk de strikte scheiding tussen ideologie en religie, zoals jij die aanbrengt, vol te houden als je een breder publiek wilt aanspreken. Ik ben het eens met je definitie van het onderscheid, maar als een partij als de CU of de SGP zegt de staat te willen inrichten volgens bijbelse waarden dan wordt het toch wel lastig vol te houden dat de ideologie (de staatsinrichting) los staat van de religie waaruit die ideologie voortkomt. Het splitsen van deze twee zal menig toehoorder als haarkloverij afdoen.

    Moeten we hier dan ook van een vermomming spreken? Merkwaardig genoeg zijn er meer mensen die erkennen dat islam een als religie vermomde ideologie is dan er mensen bereid zullen zijn hetzelfde te doen voor het christendom in zoverre deze wordt aangewend voor staatsinrichting. Waarschijnlijk heeft dat te maken met het feit dat islam duidelijk stelt dat kerk en staat één zijn, waar het christendom een schijn van seculariteit tracht op te houden. Maar tussen de doelstellingen van de confessionele partijen die van de islam loopt slechts een zeer dunne scheidingslijn, die met name met de mate van gewenste beschaving verband houdt, en veel minder met de mate van gewenste dwang.

    Edit: reactie op Oscar [30] (vergeten te klikken…)

  2. Er bestaat een boek, ‘Willibrord en Bonifatius, waren ze ooit in Nederland?’ ,waarin 7 auteurs proberen aan te tonen dat er in grote mate sprake zou zijn mythe-vorming rond deze evangeliepredikers. Een mythevorming die honderden jaren later pas gestalte zou krijgen. De streken waar de predikers actief zouden zijn geweest, zouden dan vooral gezocht moeten worden in wat nu Noord Frankrijk/Vlaanderen is (Traiectum zou b.v. Maastricht kunnen zijn geweest). De oudste levensbeschrijving van Bonifatius, die kort na zijn dood was geschreven, zou geen plaats hebben genoemd, en ook niet hebben geschreven over een bewapende lijfwacht van Bonifatius.

    Kortom, als een libertarier de geschiedenis libertarisch wil herschrijven, zal hij daartoe toch echt een grondiger studie moeten doen.

    Gelukkig hangt de boodschap van het NT niet aan Bonifatius. En het is toch nog altijd die boodschap waardoor mensen geraakt worden; niet door eventueel geweld dat gebruikt zou zijn.
    De slotconclusie is helemaal een lachertje: ‘een paar gewiekste Joden bedenken een zieke ideologie’, neergezet met een aplomb of meneer er zelf bij is geweest.
    Over het algemeen gaan mensen geen vervolgingen aan, vanwege eigen verzinsels. Paulus ondervond vervolging, haat en smaad vanwege zijn boodschap. En hij was niet de enige: de jonge kerk groeide tegen enorme verdrukking in. Niets was toen gemakkelijk geweest dan toe te geven dat het verzonnen was.

  3. Vergezocht? Misschien. Het is een erg leuk en leesbaar boek. Of het waar is? Ach, net als met Boni weten we het eigenlijk niet, en zal de waarheid altijd datgene zijn wat jezelf ergens in ziet.
    Voor de één is dat JC als historische figuur, voor de ander als zoon van God, voor een derde als Julius Caesar. Zolang je een ander geen geweld aandoet omdat hij niet het juiste gelooft vind ik het allemaal goed 🙂

    beek [36] reageerde op deze reactie.

  4. @beek [36]:
    Kim Winkelaar geweld aandoen? Kom nou!
    De Nederlandse Kerk?
    Het geloof van de vaderen vaarwel zeggen?
    Wat is dat allemaal, Beek?
    Kim geeft de eigen visie. Prima.
    Maar ga niet Kim van alles aanwrijven.
    Dan moet u mij ook geweld aandoen.
    Dan moet u mij verwijten, dat ik niet tot een van de 613 of meer Nederlandse kerkjes behoor.
    Dan heb ik ook het foute geloof van mijn vaderen vaarwel gezegd. En ik voel mij er prima bij.

    beek [38] reageerde op deze reactie.

  5. @beek [38]:
    Geachte beek,
    Jammer, dat u mijn vragen niet beantwoordt.
    De verdediging van Kim Winkelaar was voor mij de hoofdzaak om te reageren.
    Daarom heb ik u de vragen gesteld.
    Naar mijn mening werd Kim indirect toch bedreigd, en zoiets doet een libertariër toch niet?

    Wel heeft u op de bijzaak gereageerd.
    Een kort woord daarover:
    U kunt het foute geloof van de vaderen in de Bijbel lezen in 1 Korintiërs 10:1-11.
    En prima voelen is iets anders dan gelukkig voelen.
    Dat wil ik als volgt uitleggen:
    Om mij over één kam te scheren met asocialen en criminelen vind ik prima. Dat ik mij er gelukkig door voel is iets anders.
    Ik hoop dat u het verschil ziet.

    beek [40] reageerde op deze reactie.

  6. @beek [40]:
    “Ik heb geen behoefte Kim Winkelaar met geweld te bedreigen.”
    Beek, ik ga er van uit, dat u geen behoefte heeft om Kim Winkelaar met geweld te bedreigen. Wij laten de woorden “met geweld” dan weg. Wat overblijft is een dan een bedreiging zonder geweld. Dat kan op velerlei manieren. Ook geweldloos kan men veel bereiken. Denk aan Gandhi.
    Dat u mijn betoog een vorm van raar doen vindt, is voor mij prima.
    Als ik u aangeef, wat bij mij hoofdzaak [bedreiging] en bijzaak [fout geloof] is, dan ben ik opeens schapen van bokken aan het scheiden.
    Dit begrijp ik niet. U wel? Wilt u het mij dan uitleggen?

    beek [42] reageerde op deze reactie.

  7. “leaver dea as slaef”

    Slag bij Stavoren, niet Warns, 26-09-1345.

    Geschiedenis, t’blijft moeilijk……….

Comments are closed.