De complottheorieën vliegen je om de oren op het internet. De een meer geloofwaardig dan de 
Het idee is dat de heersende macht – delen van – de bevolking wijs maakt dat de oorlog tussen collectivisme en individu al lang en breed gewonnen is. Ze injecteren twijfel in iedere beweging, technologie en particuliere oplossing zodat het lijkt dat alle wegen naar vrijheid gecompromitteerd zijn.
Zal Bitcoin ons redden van de – centrale – banken of onderwerpt het ons aan een nieuwe wereldvaluta ? Zijn Airbnb en Uber bevrijdende bedrijven die de kartelindustrie opschudden of een slimme marketingaanpak om ons verder onder de controle van de elite te krijgen ? Valse vlagaanval of terroristische aanslag ? Klokkenluider of dubbelspion ? ISIS of een CIA studio ?
Machiavelli zei dat een leider het best gevreesd én geliefd kan worden maar dat laatste is een heidens karwei. Angst is dan een betere optie. Overheden breken de bevolking op in segmenten met voor ieder deel een andere tactiek om ze te controleren. Collectivisten slikken klakkeloos de staatspropaganda – hoe bizar ook -, een oppervlakkig deel krijgt Koningshuisfanfare en sporthelden en het kritische deel wordt getrakteerd op een groeiende stroom tegenstrijdige berichten. Maak het water zo troebel dat het onmogelijk wordt om te zeggen wat waarheid is en wat niet. Promoot paranoia tot men apathisch is.
Een zaak is zeker geen complottheorie: de overheid infiltreert actief in online groepen om wantrouwen en verwarring te zaaien. Het is een bekend feit dat diverse overheden mensen betalen om online te gaan om anderen te beinvloeden, manipuleren en stemming te maken. Documenten onthuld door Edward Snowden tonen de tactieken van de overheid aan:
- Verschillende soorten verdachtmakingen en onbewezen claims op het internet loslaten om de reputatie van haar tegenstanders te vernietigen.
- Sociale wetenschappen en andere technieken toepassen om online activisme te manipuleren om de gewenste ontwikkelingen te bevorderen.
Dit wil zeggen dat echte bedreigingen weggemoffeld worden en dat er nepgevaren verzonnen worden. Zodra er een verhaal loskomt over een echte samenzwering, gooit de overheid er 100 nepberichten tegenaan, de een meer extreem dan de ander.
Uiteindelijk komt het er op neer dat iedereen die kritiek heeft op de overheid gewoonweg voor gek versleten wordt waarna de machthebbers rustig voort kunnen gaan. In feite is de term ‘complottheorie’ uitgevonden door de CIA. Zij begonnen om veel feiten te labelen als een complottheorie, ongeacht of dat waar was of niet. Door de associatie van echte feiten met onzinverhalen bleek dit een makkelijke manier om de waarheid in diskrediet te brengen voor het grote publiek. Als sommige mensen de nepverhalen geloofden, was dat des te beter. Het helpt om het rookgordijn rond de echte misdaden van de overheid overeind te houden.
Het echte complot is dat de overheid samenzweert om de publieke opinie te kneden. De staat besteedt een hoop belastinggeld, moeite en tijd om online discussies te manipuleren en via gespinde massamedia haar versie van de werkelijkheid op te dringen aan de bevolking.
Bron: Daily Bell





















